ورود و ثبت نام

آزمون MBTI

معرفی دوره

تست شخصیت شناسی MBTI

چهار مولفه اصلی در تست شخصیت MBTI :

تست شخصیت MBTI
تست MBTI

تست شخصیت شناسی شغلی و تحصیلی MBTI در بسیاری از مراکز مشاوره مورد استفاده قرار می گیرد. آیا تا به حال شنیده اید که فردی شخصیت خود را با برچسب INTJ یا ESTP توصیف نماید؟ آیا از خود سؤال کرده اید که این کدها که شبیه رمز چهار رقمی می باشد، چیست؟ آنچه این افراد برای شناخت خود به آن مراجعه نموده اند نوع شخصیت آنها براساس شاخص Myers-Briggs (MBTI) است. تست شخصیت مایرز بریگز یک ابزار خودگزارشی است که برای شناسایی نوع شخصیت، نقاط قوت و ترجیحات شخصی طراحی شده است. این پرسشنامه توسط ایزابل مایرز و مادرش کاترین بریگز بر اساس کارشان با نظریه کارل یونگ در مورد شخصیتها تهیه شده است.

امروزه تست شخصیت MBTI یکی از پرکاربردترین تست های روانشناسی در جهان است.

تست شخصیت شناسی MBTI و ۱۶ تیپ شخصیتی

براساس پاسخ سوالات موجود، افراد به عنوان یکی از ۱۶ نوع شخصیت شناخته می شوند. هدف MBTI این است که به پاسخ دهندگان اجازه دهد شخصیت خود را در جنبه های مختلف از جمله نقاط قوت ، ضعف ، ترجیحات شغلی، سازگاری با افراد دیگر و … بیشتر کشف و درک کنند. نوع شخصیتی هیچ فردی “بهترین” یا “بهتر” از شخصیت های دیگر نیست. این ابزاری نیست که به دنبال اختلال عملکرد یا ناهنجاری باشد. در عوض ، هدف آن صرفا کمک به شما به منظور یادگیری بیشتر در مورد خودتان است. این پرسشنامه از چهار مقیاس مختلف تشکیل شده است:

تست MBTI از شهرت بالایی برخوردار است و در آمریکا تقریبا دو میلیون نفر سالانه از آن برای خودشناسی استفاده می کنند.

برونگرایی (E) – درونگرایی (I)
دوگانگی برونگرایی-درونگرایی برای اولین بار توسط یونگ در تئوری شخصیت خود به عنوان روشی برای توصیف چگونگی پاسخ و تعامل مردم با دنیای اطراف خود مورد بررسی قرار گرفت. در حالی که این اصطلاحات برای اکثر مردم آشنا است ، شیوه استفاده از آنها در اینجا تا حدودی با کاربرد محبوب آنها متفاوت است. برونگراها “بیرونی” هستند و تمایل به عمل گرا بودن دارند ، از تعامل اجتماعی مکرر لذت می برند و بعد از گذراندن وقت با دیگران احساس انرژی می کنند. درونگرایان “به سمت درون” هستند و تمایل دارند که به فکر کردن بپردازند، از تعامل های اجتماعی عمیق و معنادار لذت ببرند. همه ما تا حدودی برون گرایی و درون گرایی را در صحنه زندگی به نمایش می گذاریم، اما در بیشتر ما یک جنبه غالب بوده و یا اولویت بیشتری دارد.

برونگرا-درونگرا

حسی (S) – شهودی (N)
این مقیاس شامل بررسی چگونگی جمع آوری اطلاعات از دنیای اطراف خود است. درست مثل برونگرایی و درونگرایی ، همه افراد بسته به موقعیت، مدتی را صرف حس کردن یا شهود کردن می کنند. براساس تست MBTI ، مردم تمایل دارند برای جمع آوری اطلاعات یک مورد را بیشتر به کار گیرند. افرادی که حسی هستند توجه زیادی به واقعیت دارند ، به ویژه به آنچه می توانند از حواس پنجگانه خود درک نمایند. آنها تمایل دارند که روی واقعیت ها و جزئیات تمرکز کنند و از تجربه عینی لذت ببرند. کسانی که شهود را ترجیح می دهند بیشتر به مواردی مانند الگوها و برداشت ها توجه می کنند. آنها از تفکر درباره مسائل و جنبه های انتزاعی لذت می برند.

حسی-شهودی

منطقی (T) – احساسی (F)
این مقیاس به نحوه تصمیم گیری افراد براساس اطلاعاتی که از عملکردهای حسی یا شهودشان جمع آوری می شود، متمرکز شده است. افرادی که تفکر را ترجیح می دهند بیشتر بر واقعیت ها و داده های عینی تأکید می کنند. آنها هنگام تصمیم گیری گزینه های سازگار ، منطقی و غیر فردی را در نظر می گیرند. کسانی که سبک احساسی دارند در تصمیم گیری به هنگام رسیدن به نتیجه به احتمال زیاد افراد و احساسات را در نظر می گیرند.

منطقی-احساسی

قضاوتی (J) – ادراکی (P)
مقیاس نهایی شامل چگونگی تمایل مردم به مقابله با جهان است. کسانی که به سمت قضاوت تمایل دارند، ساختار و تصمیمات محکم را ترجیح می دهند. افرادی که بر اساس ادراک عمل می کنند بازتر ، انعطاف پذیر و سازگار تر هستند. این دو گرایش با مقیاسهای دیگر تعامل دارند.

قضاوتی-ادراکی

در تست MBTI پس از سنجش نمرات فرد در چهار جفت صفت، می توان نوع شخصیت را با یک کد چهار حرفی نشان داد. در این صورت ۱۶ حالت شخصیتی ایجاد می شود که در شکل زیر هر کدام مشخص شده اند:

۱۶ تیپ شخصیتی
چرا تست شخصیت MBTI ابزاری مهم برای ارزیابی شخصیت است؟

گرفتن شاخص شاخص Myers-Briggs Type می تواند بینش زیادی در شخصیت شما ایجاد کند، به همین دلیل است که این ابزار بسیار محبوب شده است. حتی بدون در اختیار داشتن پرسشنامه کتبی، احتمالاً می توانید بلافاصله برخی از این ویژگی ها را در خودتان تشخیص دهید. طبق گفته بنیاد مایرز و بریگز ، لازم است به یاد داشته باشید که همه انواع برابر هستند و هر نوع دارای ارزش است. برای مثال هنگام کار در موقعیت های گروهی در مدرسه یا محل کار ، به عنوان مثال شناخت نقاط قوت خود و درک نقاط قوت دیگران می تواند بسیار کمک کننده باشد. وقتی در تلاش هستید پروژه خود را با سایر اعضای یک گروه به اتمام برسانید ، ممکن است متوجه شوید که برخی اعضای گروه در انجام اقدامات خاص ماهر و با استعداد هستند. با شناختن این اختلافات ، گروه می تواند وظایف بهتری را تعیین کرده و در دستیابی به اهداف خود با هم همکاری کنند.

تست شخصیت MBTI را در ای سنج با تفسیر کامل و متفاوت تجربه کنید.

چرا تست شخصیت MBTI نسبت به تست های شخصیت دیگر متفاوت است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اولا آزمون MBTI صرفا یک “تست” به معنای واقعی نیست!! پاسخ صحیح یا غلط وجود ندارد و یک نوع شخصیتی در آن بهتر از نوع دیگر نیست. هدف از این شاخص ارزیابی سلامت روان یا ارائه هر نوع تشخیص نیست. همچنین بر خلاف بسیاری از انواع دیگر ارزیابی های روانی، نتایج شما بر خلاف هیچ هنجاری مقایسه نمی شود. هدف این ابزار به جای بررسی نتایج در مقایسه با نتایج سایر افراد، ارائه اطلاعات بیشتر در مورد شخصیت منحصر به فرد خود شماست.
تست شخصیت شناسی MBTI در ای سنج

از آنجا که شاخص نوع شخصیت Myers-Briggs نسبتا آسان است ، به یکی از محبوب ترین ابزارهای روانشناختی تبدیل شده است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که نسخه های زیادی از MBTI به صورت آنلاین در دسترس است ، باید توجه داشت که برخی از آن ها غیر رسمی و نسخه های کامل نمی باشد که تفاسیر و نمره گذاری آن توسط افراد غیرمتخصص تدوین می شود. نسخه فعلی شاخص Myers-Briggs Type بر اساس فرم ۸۷ سوالی متناسب با نسخه اروپایی این ابزار است. برای هر سوال، دو گزینه متفاوت وجود دارد که مخاطب باید آن را انتخاب کند. در نظر داشته باشید MBTI واقعی باید توسط یک روانشناس متخصص و مجرب مورد استفاده قرار گیرد. تیم ای سنج با بهره گیری از روانشناسان متخصص بر آن است تا در نسخه آنلاین بهترین اطلاعات مورد نیاز جهت خودشناسی را به شما ارائه دهد. برای تدوین این تست و همچنین ارائه راهکارهای دقیق و علمی رواشناسان ای سنج ماه ها زمان گذاشته اند.

تست شخصیت شناسی

در تست MBTI ای سنج سعی بر آن شده است تا مهمترین جنبه های مورد نیاز شما برای آگاهی از شخصیت تان درج گردد. تنها نکته ای که کاربران عزیز باید توجه نمایند این است که به هنگام پاسخگویی به سوالات با دقت کامل و بر اساس آن چیزی که هستند به سوالات پاسخ دهند و نه بر اساس آنچه که دوست دارند باشند. چنانچه به سوالات به درستی و با دقت کامل پاسخ دهید نتایج به ویژگی های شما بسیار نزدیک خواهد بود.

ضمن تشکر و قدردانی برای انجام این تست از شما خواهشمندیم به طور کامل توضیحات مربوط به تفسیر خود را خوانده و پیشنهادات و راهکارهای آن را مورد استفاده قرار دهید.

کلیه تست های تهیه شده در سایت ای سنج توسط تیم تخصصی تیه شده و در حالا توسعه می باشد. شما نیز می توانید با نقطه نظرات خود و همچنین انتقادات و پیشنهادات سازنده تان این تیم را در هرچه بهتر نمودن ابزارهای سنجش و اندازه گیری یاری رسانید.

مخاطبین دوره

آزمون MBTI دارای پیش نیازهایی می باشد که قبل از ثبت نام می بایست به آنها توجه کنید تا در ادامه آموزش به مشکل نخورید.

برای همه بجز رده سنی
 • افزاد بالای 15 سال

مدرسین دوره

شروع آزمون MBTI

تست شخصیت شناسی مایرز - بریگز | آنلاین (MBTI)

درخواست مشاوره

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه سی ترین استفاده نمائید.

  مشاوران تخصصی
  سی ترین

  پاسخگوی شما هستند

  ثبت نام در دوره

  اطلاعات دوره

  • زمان مورد نیاز : 20 دقیقه
  • هزینه آزمون : رایگان
  • تعداد سوالات : 87 سوال
  • رده سنی : بزرگسالان , نوجوانان
  • بازه سنی :15 و بالاتر
  رایگان!

  نظرات

  دیدگاهی وجود ندارد. شما اولین باشید!

  اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “آزمون MBTI”

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *